Kvällskappseglingar

2022:

2022 år kvällskappseglingar är planerade:

25/5, 1/6, 8/6, 15/6, 22/6, 10/8, 17/8, 24/8, 31/8, 7/9

Start kl 18.00 och anmälan från kl 17.15 på lista i klubbhuset.

I år kör vi återigen med korv&bröd och eftersnack  i klubbhuset efter seglingarna!

Officiell inbjudan och seglingsföreskrifter:

Inbjudan_KnSS-kvällskapp-2022.pdf

seglingsforeskrifter-knss-kvallskapp-2022.pdf

RESULTAT 2022:

25/5 

Bana 3,  (Hasslö), SSV vind 6-13 m/s

  1. Magnus L Hoffstein, KnSS, H-båt   1.40.17
  2. Viktor Swärdh,KnSS, Fenix   1.43.52

1/6 

Bana 2,  (Kuttaskär-Länsman), SSV vind 4-6 m/s

  1. Magnus L Hoffstein, KnSS, H-båt   1.38.55
  2. Sven Borén,KnSS, Dehler 29   1.43.06
  3. Lina Berglind, KnSS, Granada 23   1.45.36
  4. Per Åkesson,KnSS, Scanmar 345   1.46.42

8/6 

Bana 3,  (Hasslö), SSV vind 4-7 m/s

  1. Bo Bergstedt, KnSS, Carrera   1.52.55
  2. Lina Berglind,KnSS, Granada 23   2.02.57

15/6 

Bana 3,  (Hasslö), S-V vind 6-8 m/s

  1. Mårten Ahlberg,KnSS, Albin 78  1.36.21
  2. Bo Bergstedt, KnSS, Carrera   1.40.58
  3. Niklas Nordé,KnSS, Dehler 34   1.42.01
  4. Tommy Svensson, KnSS, Dixie 27   1.58.21
  5. Henrik Johansson, KnSS, Diva 24 DC   2.04.39

22/6 

Bana 3,  (Hasslö), VSV vind 4-6 m/s

  1. Magnus L Hoffstein,KnSS, H-båt  2.00.31
  2. Bo Bergstedt, KnSS, Carrera   2.04.30
  3. Fredrik Augustsson, KnSS, X-99   2.09.00
  4. Björn Spångberg, RSS,J110   2.15.40

10/8 

Bana 1,  (Länsman), VSV vind 4-6 m/s

  1. Bo Bergstedt, KnSS, Carrera   1.15.14
  2. Mikael Persson, KnSS, Elvström 717   1.15.38
  3. Magnus L Hoffstein,KnSS, H-båt  1.17.35
  4. Niklas Nordé, KnSS, Dehler 34   1.18.40
  5. Lina Berglund, KnSS, Granada 23    1.20.10
  6. Sven Borén,KnSS,Dehler 29    1.20.12

17/8

Bana 4 (Danmarksfjärden) S-SV vind 2-4 m/s

  1. Bo Bergstedt, KnSS, Carrera    1.03.14
  2. Mårten Ahlberg, KnSS, Albin 78   1.04.21
  3. Niklas Nordé, KnSS, Dehler 34   1.08.26
  4. Sven Borén, KnSS, Dehler 29   1.10.09
  5. Lina Berglind, KnSS,Granada 23   1.14.38
  6. Henrik Johnsson, KnSS Diva 24   1.23.51

24/8

Bana 6 (Lilla rundan) 2 varv,  O vind 4 m/s

  1. Magnus L Hoffstein, KnSS, H-båt   40,26
  2. Lina Berglind, KnSS, Granada 23   41.08
  3. Bo Bergstedt, KnSS, Carrera   41.10
  4. Mårten Ahlberg, KnSS, Albin 78   41.20
  5. Niklas Nordé, KnSS, Dehler 34   42.51
  6. Sven Borén, KnSS, Dehler 29   42.59
  7. Peter Henrysson,KnSS, Contrast 33   43.45
  8. Henrik Johnsson,KnSS, Diva 24   46.46

31/8

Bana 4 (Danmarksfjärden) ,  S vind 2-5 m/s

  1. Mårten Ahlberg, KnSS, Albin 78   54.56
  2. Magnus L Hoffstein, KnSS, H-båt   56.15
  3. Peter Skarphagen, KnSS, Tango 30   59.46
  4. Bo Bergstedt, KnSS, Carrera   1.00.39

7/9

Bana 5 (Saltöpricken) ,  O vind 4-7 m/s

  1. Mårten Ahlberg, KnSS, Albin 78   58.30
  2. Bo Bergstedt, KnSS, Carrera   1.00.45
  3. Niklas Nordé, KnSS, Dehler 34   1.03.00
  4. Sven Borén., KnSS, Dehler 29   1.03.20
  5. Peter Skarphagen, KnSS, Tango 30   1.04.53
  6. Henrik Johnsson, KnSS, Diva 24   1.09.29

Sammanställt resultat